Maailman keskoslasten päivä 2021

posted in: Uutiset | 0

Keskiviikkona 17.11.2021 vietettiin Maailman keskoslasten päivää. Tänä vuonna Keskosperheiden yhdistys Kevyt järjesti keskoslasten päivän ohjelmaa virtuaalisesti ja maailmanlaajuiseen valaistustempaukseen osallistui yli 18 toimijaa Suomessa. Vuoden keskosvaikuttajaksi valittiin Heli Kauppinen.

Maailman keskoslasten päivänä Kevyt järjesti Aamukahvit Kevyen kanssa -Zoom tilaisuuden, johon osallistui mukava määrä Kevyen toiminnasta kiinnostuneita. Tilaisuudessa käytiin läpi yhdistyksen toiminnan kulmakiviä, nykytilaa ja käynnissä olevaa hallitushakua. Iltapäivän, kaikille keskosperheille suunnattuun, Keskoslasten päivän  etävertaistukiryhmään saatiin myös paljon osallistujia. Näiden tilaisuuksien lisäksi Kevyt järjesti koko päivän kestävän Facebook-tapahtuman Maailman Keskoslasten päivä 2021, jossa yhdistys jakoi kuvia keskoslasten päivän valaistustempauksesta, keskoslasten päivän uutisointia ja vertaistarinoita. Osallistujia oli runsas joukko ja haluammekin kiittää kaikkia osallistujia keskoslasten päivän vietosta yhdistyksen kanssa sekä kuvien ja tarinoiden jakamisesta tapahtumassa.

Keskoslasten päivän muistamiset sairaaloihin

Kevyt muisti myös sairaaloissa olevia tuoreita keskosperheitä Keskoslasten päivänä. Kattojärjestö EFCNI:n yhteistyökumppani GE Healthcare:n Tanskan osasto toimitti 22 sairaalaan Suomessa Maailman keskoslasten päivän paketin, joka sisälsi mm. ilmapalloja, suklaata ja pinssejä. Kevyt toimitti tämän lisäksi keskoslasten päivän paketin yliopistosairaaloihin vastasyntyneiden teho-osastoille. Paketti sisälsi mm. lukukappaleita Kevyt pienokaisesta ja Otto ja Koneet -lastenkirjasta, yhdistystietoutta, ilmapalloja sekä jokaiselle osastolla olevalle perheelle Keskosten Koneet -värityskirjan.

Vuoden keskosvaikuttaja MTV3:n Viiden jälkeen -ohjelmassa

Keskoslasten päivänä julkistettiin myös Vuoden keskosvaikuttaja 2021. Tänä vuonna tunnustuspalkinto myönnettiin keskosaktiivi Heli Kauppiselle. Kauppinen on toiminut toistakymmentä vuotta keskosperheiden puolesta puhujana, kokemusasiantuntijana ja ollut mukana Kevyen toiminnassa niin hallituksessa kuin vapaaehtoisena. Keskoslasten päivä sai hyvää näkyvyyttä mediassa ja MTV3:n Viiden jälkeen -ohjelma haastatteli Heli Kauppista suorassa lähetyksessä violetiksi valaistun Helsingin kaupunginteatterin edessä.

Valaistustempauksessa mukana yli 18 kohdetta

Keskoslasten päivän illan kruunasi yli 18 upeaa violetiksi valaistua kohdetta eri puolilla Suomea. Tänä vuonna valaistustempaus-kampanjan taustatukena oli GE Healthcare, joka toteutti valaistuskampanjavideon sekä keskoslasten päivän internet-sivun, jossa on esillä kuvia valaistuskohteista kaikkialta Pohjoismaista sekä tietoa keskosuudesta. Valaistustempauksen toimijoiden kontaktoinnissa Kevyttä auttoi muutamat yksityishenkilöt, joukko Kevyen vapaaehtoisia sekä Tampereen Lastenklinikan Tuki ry. Tampereen valaistusten osalta. Kevyt toimii ilman palkattuja työntekijöitä ja pienellä hallituskokoonpanolla – ilman apujoukkoja emme olisi saaneet näin paljon valaistuskohteita mukaan tempaukseen. Lämmin kiitos siis kaikille vapaaehtoisille, olitte korvaamaton apu!

Valaistustempaukseen otti osaa enemmän toimijoita kuin olimme osanneet odottaa, ja olemme tästä nöyrän kiitollisia. Tänä vuonna mukana olivat seuraavat toimijat ja valaistuskohteet. Jos haluat olla mukana järjestämässä valaistustempausta ensi vuodelle, laita sähköpostia osoitteeseen: [email protected] Ensi vuoteen!

Kiitos kaikille valaistustempaukseen osallistuneille!

Kolmisointu -veistosJärvenpään kaupunki
NäsinneulaSärkänniemi, Tampereen kaupunki
Oulun kaupunginkirjastoOulun kaupunki
Lahden radiomastotLahti Energia
Helsingin kaupunginteatteriHelsingin kaupunki
KirjastosiltaTurun kaupunki
TAYS, F-rakennusTampereen yliopistollinen sairaala
Mikkelin kaupungintaloMikkelin kaupunki
Tampere-taloTampere
Kauppakeskus RatinaTampere
Sairaala NovaKeski-Suomen sairaanhoitopiiri
OYS:n uudisrakennuksen työmaaOys2030-ohjelma
Tampereen Yliopisto, päärakennusTampereen Yliopisto
Fööni, Kauppakeskus REDIFööni, Helsinki
Puukonttori, Nuutajärven lasikyläNuutajärven Lux-kollektiivi, Urjala
Urjalan kirkkoUrjalan seurakunta
Kauppakeskus RevontuliRovaniemi
OYSPohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri, Oulu

Linkki MTV3:n Viiden jälkeen -ohjelmaan: https://www.mtv.fi/sarja/viiden-jalkeen-10003637/keskiviikko-17-11-klo-1700-1497162

Linkki GE Healthcaren Maailman keskoslasten päivän nettisivulle: https://landing1.gehealthcare.com/Prematurity-Awareness-Nordics-2021.html