Kevyen hallitukseen haetaan uusia jäseniä

posted in: Uutiset | 0

Kevyen hallitukseen haetaan uusia jäseniä sekä puheenjohtajaa kaksivuotiskaudelle 2022-2023. Hallitusjäsenten valinnat vahvistetaan syyskokouksessa 10.12.2021.

Keskosperheiden yhdistys Kevyt on toiminut valtakunnallisesti keskosperheiden järjestönä jo vuodesta 1997. Kevyt on viralliselta nimeltään MLL Meilahden yhdistys ry ja yhdistys on perustettu aikanaan keskosperheiden toimesta Lastenlinnassa Helsingin Meilahdessa. Jäseniä yhdistyksellä on noin 450 ja yhdistyksen liittyy vuosittain noin 50 uutta jäsentä. Jäsenmäärä on pysynyt lähes samana vuodesta toiseen. Yhdistyksen suurin jokavuotinen tapahtuma on Maailman keskoslasten päivä 17.11. Tämän lisäksi yhdistys järjestää pienempiä tapahtumia eri paikkakunnilla paikallisten aktiivien toimesta. Kevyt toimii täysin vapaaehtoisvoimin, ilman palkattuja työntekijöitä. Yhdistyksen toiminnan tukena on kattojärjestö Mannerheimin Lastensuojeluliitto sekä aatteellinen kattojärjestö EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants). Lisäksi Kevyt toimii yhteistyössä muiden pohjoismaisten keskosperheiden yhdistysten kanssa jakaen hyviä käytänteitä ja ideoita sekä kehittäen uutta.

Kevyen toimintaa on kehitetty paljon vuosien varrella,mutta toiminnan kulmakivet ovat pysyneet samana:

 1. tarjota vertaistukea, 
 2. jakaa tietoa keskosuudesta, 
 3. edistää keskosperheiden ja hoitavien ammattilaisten kuten sairaaloiden, neuvoloiden ja varhaiskasvatuksen välistä yhteistyötä sekä 
 4. vaikuttaa keskosperheiden hyvinvointiin ja tasa-arvoon. Tästä viimeisimpänä Kevyen kannanotto perhevapaauudistukseen. 

Viimeisen kahden vuoden aikana tehtyjä uudistuksia on mm. vertaistuen siirtyminen verkkoon, tätä siivitti koronapandemia. Vertaistukitiimissä on lähes 15 mahtavaa vapaaehtoista keskosten vanhempaa, jotka toimivat niin yksilövertaistukijoina kuin etänä järjestettävissä vertaistukiryhmissä. Jokainen osallistuu oman elämänsä sallimissa rajoissa. Sairaalayhteistyötä on kehitetty ja se on säännöllistä ja sujuvaa. Hallituksen sisäistä tekemistä on myös selkeytetty – on luotu toimintamalleja ja -suunnitelmia sekä rooleja kirkastettu. Ja koska Kevyen toiminta on hyvin viestinnällistä, on perustettu myös viestintätiimi, joka tuottaa materiaalia sosiaalisen mediaan ja seuraa uutisointia ja tieteellisiä julkaisuja keskosuudesta. Sosiaalisen median seuraajamäärät ovat kasvaneet 15% kuluvan vuoden aikana. Hallitus toimii tiiminä, toisiaan auttaen ja tukien. Otamme tekemisen tosissamme, mutta emme ryppyotsaisesti.

Maailmaa ei saada valmiiksi yhdellä kaudella, joten tekemistä olisi vielä seuraavallekin hallitukselle. Olisitko sinä kiinnostunut toimimaan Kevyen hallituksessa edistäen Suomen keskosperheiden asioita?

Mitä hallituksen jäseniltä edellytetään ja toivotaan?

 • Hallituksen jäsenen tulee olla Kevyen jäsen hallituskaudella
 • voit olla keskosvanhempi, keskosen läheinen tai keskosten parissa työskentelevä
 • jos olet keskosvanhempi, toivomme että akuutti kriisivaihe on jo takanapäin
 • kokemus hallitustyöskentelystä on ehdoton etu, mutta ei välttämätöntä – riittää että olet innokas oppimaan uutta, perehdytämme sinut Kevyen toimintaan
 • ajankäytönhallintaa sekä ymmärrystä, että hallitustyö ei ole “puuhastelua”
 • osallistumista hallituksen kk-palavereihin, noin 2-3h kerrallaan, sekä yhdistyksen kevät- ja syyskokouksiin
 • kykyä itsenäiseen työskentelyyn kokousten välillä – tämä vie noin 5-8h kuukaudessa, ajoittain tekemistä voi olla enemmän, mutta välillä on myös hiljaisempaa
 • kehittävää ja aikaansaavaa otetta – ei tarvitse olla piinkova business-persoona, mutta yhdistyksellä on tavoitteita ja velvoitteita jäsenistöä kohtaan
 • tiimityötaitoja – teemme tätä yhdessä
 • valmiutta käyttää hallituksen sisäisen viestinnän erilaisia työkaluja (Dropbox, Drive, Facebook, WhatsApp, sähköposti)
 • valmiutta ja osaamista käyttää toimistotyökaluja kuten MsOffice
 • puheenjohtajalta toivomme organisointikykyä, oma-aloitteellisuutta ja aikaisempaa hallituskokemusta
 • kaiken tämän tiukan vaatimuslistan jälkeen – ehdoton vaatimus on löysä pipo, empatiakyky sekä taito nauraa omille kömmähdyksille, koska niitä meille kaikille sattuu. <3

Mitä tästä saa?

 • Pääset tutustumaan keskosperheisiin, saat uusia ystäviä ja mielekästä tekemistä,
 • kokemus järjestötoiminnasta voi olla arvokas lisä esimerkiksi myöhemmissä työnhakutilanteissa,
 • pääset verkostoitumaan mm. terveydenhuollon järjestöjen ja asiantuntijoiden kanssa sekä tekemään konkreettista yhteiskunnallista vaikuttamistyötä,
 • käytössäsi on MLL:n vapaaehtoisille suunnattu koulutustarjonta mm. vapaaehtoisten johtamiskoulutus ja muut koulutukset sekä verkkovalmennukset,
 • sekä MLL:n vapaaehtoisille suunnattu vertaistukitoiminta,
 • ja tärkein, pääset auttamaan keskosperheitä ja edistämään heidän hyvinvointiaan.

Jos et ahdistunut tästä kaikesta pakokauhuun asti, laita meille hakemus osoitteeseen: [email protected] . Haastattelemme kaikki hakemuksen lähettäneet. Edit: hakuaikaa jatkettu 6.12. asti.